DNA MOCZANOWA – CO TO TAKIEGO?

Dna moczanowa zwana jest często podagrą, artretyzmem lub skazą moczanową. Głównym z powodów występowania tego schorzenia jest nadmierne stężenie kwasu moczowego w organizmie i odkładanie w tkankach kryształów moczanu sodu. Choroba ta najczęściej atakuje stawy, objawiając się atakami silnego bólu, zaczerwienieniem, obrzękiem oraz ograniczeniem ruchomości zajętego przez nią stawu.

Jaka jest przyczyna dny moczanowej?

Dna moczanowa uznawana była kiedyś za „chorobę królów”, ponieważ zapadały na nią głównie osoby z wyższych sfer. Dlaczego? Otóż zwykle ich codzienna dieta była wysokokaloryczna i bogata w węglowodany oraz tłuszcze. Pokarmy takie jak czerwone mięso, ryby czy owoce morza są źródłem związków purynowych, które w naszym organizmie przekształcają się w kwas moczowy. Kwas moczowy, którego poziom jest zbyt wysoki zaczyna krystalizować się i odkładać w stawach, ścięgnach oraz innych tkankach.

Zwiększone stężenie kwasu moczowego w naszej krwi wynikać może z nieprawidłowej diety, zaburzonej pracy nerek lub też z predyspozycji genetycznych. W grupie ryzyka znajdują się także chorzy po operacjach, odwodnieni i zakażeni. Na dnę moczanową częściej chorują mężczyźni. Dodatkowo czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu choroby są wiek, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nadużywanie alkoholu oraz niektóre leki np.: moczopędne.

W jaki sposób rozpoznać dnę moczanową na tle innych chorób stawów?

Przyczyny i choroby dotykające nasze stawy są różne. Aby zdiagnozować dnę moczanową najczęściej wykonuje się badanie krwi w kierunku ustalenia stężenia kwasu moczowego. Czasem jednak może być to niewystarczające. Wykonuje się wtedy badanie polegające na pobraniu płynu z chorego stawu i ocenia w nim obecność kryształków moczanu sodu. Czasem stosuje się pomocniczo USG stawów.

W jaki sposób leczymy dnę moczanową?

W początkowej fazie leczenia należy opanować stan zapalny i złagodzić ból. Stosuje się w tym celu leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Ulgę przynoszą również okłady z lodu. Dodatkowo dobrze jest unieruchomić zajęty chorobą staw. Czasem konieczne bywa wprowadzenie do terapii glikokortykosteroidów.

Kolejnym krokiem jest obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Lekarz po rozpoznaniu choroby w celu zahamowania jej postępu i leczenia powikłań zaleci stosowanie leków zawierających allopurinol lub febuksostat. Substancje te hamują produkcję kwasu moczowego w naszym organizmie. Podczas leczenia należy stale kontrolować stężenie kwasu moczowego. W przypadku dny moczanowej, podobnie jak w większości chorób istotne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia, które warunkuje większe szanse na normalne funkcjonowanie pacjenta oraz dalsze życie bez objawów choroby. Terapia dotyczy również ewentualnych chorób współistniejących takich jak nadciśnienie, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej, problemy z pracą nerek gdyż wpływają one na nasilenie i przebieg dny moczanowej.

Jak możemy wspomóc profilaktykę i leczenie dny moczanowej?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest nasza dieta oraz aktywność fizyczna. W naszym jadłospisie powinny znajdować się przede wszystkim produkty o małej zawartości związków purynowych. Musimy zatem ograniczyć bogate ich źródła do których zaliczamy głównie mięso, ryby, podroby i warzywa strączkowe, a zastąpić je świeżymi warzywami oraz owocami, kaszami, produktami zbożowymi i nabiałem. Zminimalizować powinniśmy spożycie alkoholu, fruktozy i dużej ilości tłuszczów. Ponadto bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, zwłaszcza po posiłkach i przed snem. Tym sposobem ułatwiamy naszym nerkom wydalanie kwasu moczowego.

W leczenie dny moczanowej stosować możemy również zioła o działaniu moczopędnym. Dobrze sprawdzą się liście brzozy, mącznicy, ziele skrzypu, rdestu ptasiego, kłącze perzu, korzeń mniszka, znamię kukurydzy czy ziele nawłoci pospolitej. Dodatkowo w aptekach znajdziemy gotowe mieszanki specjalnie dobranych ziół. Uważa się iż, na zwiększenie wydalania kwasu moczowego wpływa także witamina C. Warto sięgnąć także po sprawdzone produkty homeopatyczne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked