ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO – WSTYDLIWY PROBLEM

Drogi moczowe u zdrowego człowieka znajdujące się powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Czasem jednak dojść może do przedostania się drobnoustrojów do dróg moczowych, gdzie się namnażają powodując zakażenie. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego. Schorzenie to najczęściej wywoływane jest przez pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), które w naszym przewodzie pokarmowym nie stanowią zagrożenia, jednak poza nim działają już chorobotwórczo.

Jak bakterie przedostają się do układu moczowego?

Głównie tak zwaną drogą wstępującą, czyli po prostu przez cewkę moczową. Wystarczy nieodpowiednia higiena, aby doszło do zapalenia. Z powodu budowy anatomicznej częściej na to schorzenie cierpią kobiety. Dlaczego? Otóż u pań cewka moczowa jest krótka, a do tego odległość między ujściem cewki moczowej a odbytem, w którym znajduje się mnóstwo drobnoustrojów jest niewielka. U wielu kobiet zapalenie pęcherza moczowego nawraca i występuje nawet kilka razy w ciągu roku, utrudniając znacznie codzienne życie.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Najczęściej pacjenci zgłaszają częste parcie na pęcherz, pieczenie i ostry ból podczas oddawania moczu. Pojawić się także może ból w podbrzuszu, nieprzyjemny zapach moczu a czasem nawet i krew w moczu. Chorzy są zazwyczaj osłabieni, mają podwyższoną temperaturę, towarzyszy im uczucie rozbicia i bóle głowy.

Jak leczymy zapalenie pęcherza?

Ta choroba dobrze zdiagnozowana i leczona nie jest groźna, jednak najczęstszym błędem jest nie wyleczenie jej do końca. Przez to właśnie, gdy schorzenie zaczyna mieć charakter przewlekły pojawić się mogą poważne powikłania, prowadzące nawet do zapalenia nerek. Dlatego jeśli objawy zapalenia, nawet te o niewielkim nasileniu, nie ustępują, należy wybrać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie i w razie potrzeby odpowiednie badania laboratoryjne.

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej leczymy substancją o nazwie furazydyna (furagina). Lek ten ma działanie przeciwbakteryjne, polegające na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych oraz uszkadzaniu DNA bakterii przez co zatrzymany zostaje proces ich namnażania. Ważne jednak, aby ściśle stosować się do dawkowania leku i czasu trwania leczenia, które zwykle wynosi 7-8 dni. Jest to niezwykle istotne, ponieważ preparaty zawierające tę substancję dostępne są bez recepty. Zbyt szybkie przerwanie leczenia, mimo poprawy, spowodować może szybki nawrót infekcji i obniżyć skuteczność leku w kolejnej terapii.

Lekarz może zadecydować także o zastosowaniu w terapii odpowiednich antybiotyków lub sulfonamidów o szerokim spektrum działania.

Czym jeszcze możemy wspomóc leczenie?

Przede wszystkim ważne jest przebywanie w cieple. Przyda się tutaj termofor. Przykładamy go w okolice krzyża lub ud. Dobrze sprawdzą się również nasiadówki z dodatkiem ziół o działaniu antyseptycznym takich jak rumianek, szałwia czy skrzyp polny. Zadbajmy również o prawidłową higienę miejsc intymnych. Ponadto przy problemach z zapaleniem pęcherza pomocna będzie witamina C. Jej działanie polega na zakwaszaniu moczu, a to stwarza nieprzyjazne środowisko dla bakterii, dzięki czemu zahamowany zostaje ich rozwój.

Pamiętajmy także o żurawinie zawierającej poza witaminą C związki zwane proantocyjanidynami, należącymi do grupy flawonoidów. Utrudniają one bakteriom przyleganie do śródbłonka dróg moczowych i zwiększają wydalanie drobnoustrojów z moczem. Wybrać możemy żurawinę w postaci soku lub też suplementów diety zawierających skoncentrowane wyciągi z tego owocu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked