RWA KULSZOWA – JAK SIĘ OBJAWIA I JAK JĄ LECZYĆ

Rwa kulszowa to niespodziewanie pojawiający się w okolicy lędźwiowej ostry i paraliżujący ból, który promieniuje do pośladka, tyłu uda, łydki, a czasem nawet aż do stóp. Może on skutkować drętwieniem, przykurczem mięśni oraz powodować problemy z poruszaniem. Ból ten jest niezwykle uciążliwy i bardzo często wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ponadto mogą pojawiać się jego nawroty.

Jak rozpoznać i czym objawia się rwa kulszowa?

Ten przeszywający, silny ból pleców występuje nagle. Czasem wystarczy jeden raptowny ruch podczas wstawania, pochylania się czy podnoszenia, aby pojawił się ostry atak rwy kulszowej. Towarzyszyć temu mogą dodatkowe objawy takie jak osłabienie mięśni, zaburzenia czucia, drętwienia, pieczenia i mrowienia. U pacjenta dojść może nawet do niedowładu. Co ważne, rwa kulszowa pojawia się z różnych powodów, a jej najczęstszą przyczyną jest dyskopatia. O dyskopatii, czyli przepuklinie dysku mówimy wtedy, gdy dochodzi do mechanicznego uszkodzenia krążka międzykręgowego. Dyski zaczynają przesuwać się poza oś kręgosłupa powodując ucisk na korzonki nerwowe, co prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego. To właśnie on jest głównym źródłem bólu.

Ucisk na nerw kulszowy może być również spowodowany innymi schorzeniami, takimi jak skrzywienie kręgosłupa, otyłość, cukrzyca, nowotwory, niedobory wapnia, soli mineralnych oraz witamin. Na atak rwy kulszowej narażone są także kobiety w ciąży, u których dochodzi do przeciążenia kręgosłupa.

Jak leczyć rwę kulszową?

Leczenie ataków rwy kulszowej polega głównie na odciążeniu kręgosłupa. Powinniśmy wtedy odpoczywać leżąc w łóżku na boku, ze zgiętymi w stawach kolanowym i biodrowym nogami lub położyć się na plecach z podłożoną pod kolana poduszką. Dolegliwości powinny złagodnieć po około dwóch dniach. Jeśli jednak ból nie ustępuje konieczna jest wizyta u lekarza.

W leczeniu bólu towarzyszącemu atakowi rwy kulszowej stosujemy doustne leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Mogą to być zarówno dostępne bez recepty, jak i wydawane z przepisu lekarza środki na bazie ibuprofenu, metamizolu, meloksykamu czy diklofenaku. Ponadto ulgę mogą przynieść preparaty działające miejscowo w postaci maści, żeli lub rozgrzewających czy chłodzących okładów. Niekiedy jednak ból jest tak silny, że wymaga zastosowania przez lekarza silniejszych środków w formie zastrzyków. Po ustąpieniu najbardziej uciążliwych objawów zaleca się fizykoterapię oraz rehabilitację. W cięższych przypadkach, choć bardzo rzadko konieczna bywa konsultacja z neurochirurgiem oraz przeprowadzenie operacji.

Co zatem robić aby zapobiegać rwie kulszowej?

Ataki rwy kulszowej są niezwykle bolesne i wyjątkowo uciążliwe. Dlatego właśnie, aby zminimalizować ryzyko nawrotu rwy kulszowej musimy szczególnie zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa. Po pierwsze kontrolujmy postawę naszego ciała i unikajmy jego obciążeń. Ponadto niezwykle ważne są systematyczne ćwiczenia wzmacniające zarówno mięśnie pleców, ale i brzucha. Osoby z nieprawidłową masą ciała, powinny postarać się ją zmniejszyć, w celu zredukowania dodatkowego obciążenia kręgosłupa. To jednak nie wszystko, istotna jest także prawidłowa, wyprostowana pozycja kręgosłupa podczas snu oraz twardy materac i niewielka poduszka pod głową.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked