MELISA – DLACZEGO WARTO PO NIĄ SIĘGAĆ

Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) jest jednym z najbardziej znanych ziół i kojarzymy ją głównie z działaniem uspokajającym. Choć jej wpływ na nasz organizm rzeczywiście wiąże się przede wszystkim z korzystnym oddziaływaniem na układ nerwowy, to nie są to jedyne jej lecznicze właściwości. Roślina ta rośnie dziko w Azji, północnej części Afryki oraz w Europie Południowej. Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie.

Surowcem leczniczym, wykorzystywanym od dawna w medycynie ludowej jest liść melisy.

Najistotniejszy jest obecny właśnie w jej liściach olejek eteryczny. Zawiera on cytral, cytronelal, geraniol i linalol. Ponadto garbniki, kwasy trójterpenowe i kwasy aromatyczne, jak również flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Liście mają bardzo charakterystyczny cytrynowy zapach oraz lekko gorzkawy smak.

Jakie zatem właściwości ma melisa?

Po pierwsze napary z liści melisy łagodzą napięcie i nadmierne pobudzenie. Niwelują stany silnego zdenerwowania, pomagają walczyć z bezsennością i ułatwiają zasypianie. Herbatka melisowa pita regularnie wspiera walkę z codziennym stresem, który bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Ponadto roślina ta poprawi pamięć i koncentrację. Melisa jest również idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bólami głowy. Przynosi ona ukojenie nawet w przypadku ataków migreny. Działa rozluźniająco.

A jak melisa wpływa na nasz układ pokarmowy?

Przede wszystkim pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu wspomaga trawienie zwłaszcza tych bardzo ciężko strawnych potraw. Będzie ona pomocna również w przypadku kolek czy zapalenia dróg żółciowych. Regularne picie naparów z melisy obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu może stanowić cenne uzupełnienie profilaktyki miażdżycy. Uspokajające właściwości melisy wpływają także na nasz przewód pokarmowy, zatem poleca się ją osobom z zespołem jelita drażliwego. Zioło to wycisza żołądek oraz jelita.

To jednak nie wszystko.

Zawarty w liściach melisy olejek zawiera składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Jest to wykorzystywane zwłaszcza w walce z wirusem Herpes simplex, który jest odpowiedzialny za powstawanie opryszczki wargowej. Dlatego też, maści melisowe przyspieszają gojenie zmian i regenerację skóry. Możemy również w miejscu infekcji zastosować okłady z herbaty melisowej lub olejek z melisy. Ponadto działanie przeciwdrobnoustrojowe wyciągów z melisy ma zastosowanie do płukania jamy ustnej przy problemach z zapaleniem dziąseł oraz pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka – hamując rozwój Helicobakter pyroli.

Dodatkowo melisa doskonale sprawdzi się do łagodzenia skutków ukąszeń owadów np.: pszczół czy komarów. Pamiętajmy jednak, iż może ona uczulać!

Melisa w przemyśle kosmetycznym.

Ze względu na łagodzące oraz przeciwzapalne właściwości melisy lekarskiej coraz częściej stosuje się ją do produkcji naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej i trądzikowej. Znajdziemy ją także w kremach przeciwzmarszczkowych czy szamponach oraz płukankach do włosów przetłuszczających się lub z problemem łupieżu.  

Wykorzystujmy zatem jej cenne właściwości, nie tylko na ukojenie skołatanych nerwów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked