ZGAGA – PALĄCY PROBLEM

Zgagą nazywamy charakterystyczne uczucie pieczenia lub palenia w okolicy przełyku oraz mostka. Szacuje się, iż dolegliwość ta dotyka nawet co piątą osobę, a ponad połowa z nas przynajmniej raz w życiu zmagała się z tym nieprzyjemnym objawem ze strony układu pokarmowego.

zgaga
Co może być przyczyną zgagi?

Za uczucie zgagi bezpośrednio odpowiada refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się soku żołądkowego do przełyku. Przyczyną zgagi może być zatem zaburzenie funkcji przełyku, ale także spożywanie dużej ilości ciężkostrawnych posiłków, jedzenie w pośpiechu, stres, zażywanie niektórych leków, nadmierne ilości kawy i alkoholu czy palenie papierosów. Zgaga zwykle pojawia się po posiłku lub w nocy, gdy przez dłuższy czas przebywamy w pozycji leżącej. Częściej dotyka ona osób z chorobą wrzodową i chorobami dróg żółciowych, cierpiących na niestrawność, kobiet w ciąży, pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi, zażywających niektóre leki (antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne lub aspirynę).

Choć najczęściej zgaga nie jest poważnym problemem, to jej objawy często bywają bardzo nieprzyjemne i nie zawsze łatwo jest się ich pozbyć. Z drugiej strony należy pamiętać, aby nie bagatelizować nawracających ataków zgagi, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia śluzówki przełyku i wystąpienia stanu przed nowotworowego.

Jak zatem zapobiegać zgadze?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zdrowy styl życia. Oczywiście kluczowa jest tutaj prawidłowa dieta i nasze nawyki żywieniowe. To co jemy, i jak jemy ma ogromny wpływ na kondycję naszego przewodu pokarmowego, zatem również na potęgowanie lub zmniejszanie ryzyka wystąpienia zgagi. Zgagę powodować mogą produkty takie jak gazowane napoje, ostre przyprawy, kawa, mocna herbata, słodycze, a nawet pomidory czy owoce cytrusowe. Konieczne jest ograniczenie spożywania tłustych potraw, utrzymanie prawidłowej wagi i jedzenie mniejszych porcji, ale częściej. Dobrze aby nasze posiłki były wysokobiałkowe.

Ryzyko wystąpienia zgagi zmniejszymy także pijąc przed posiłkiem niegazowaną wodę i wystrzegać się jedzenia przed snem oraz wysiłkiem fizycznym. Należy unikać ciasnych ubrań ściskających brzuch oraz starać się spać na lewym boku, dzięki czemu żołądek znajduje się poniżej przełyku, a tym samym sok żołądkowy się nie cofa. Starajmy się ponadto niwelować codzienny stres, który w dużej mierze sprzyja pojawieniu się zgagi, a nawet rozwojowi choroby wrzodowej.

Rozważmy również stosowanie ziół ułatwiających trawienie.

Naturalne środki stosowane u osób zmagających się z problemem zgagi przynoszą ukojenie zarówno w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, jak i nerwowego. Wspomagają one trawienie, pobudzają prawidłowe wydzielanie enzymów trawiennych, działają uspokajająco i rozluźniająco.

Na zgagę dobry będzie rumianek, ze względu na swoje właściwości rozkurczające i uspokajające, przyspiesza on również procesy trawienne. Ponadto idealnie sprawdzi się mięta, która nie tylko pobudzi wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, ale również zadziała rozkurczowo i wiatropędnie. Dobrze zda egzamin także kminek, imbir czy koper włoski.

Dodatkowo warto sięgnąć po zioła działające przeciwzapalnie oraz powlekająco na śluzówkę przełyku. Do tych działających ochronnie surowców zaliczyć możemy korzeń lukrecji, prawoślazu, kwiat rumianku i nagietka czy liść babki lancetowatej. Doskonałe będzie w tej roli również siemię lniane, które tworzy śluzową barierę ochronną w przewodzie pokarmowym.

Jakie preparaty warto mieć w domowej apteczce, jeśli pojawi się palący problem zgagi?

Czasem mimo naszych starań i omówionych środków zapobiegawczych, dopada nas zgaga. Wtedy aby poczuć ulgę sięgnąć możemy po dostępne bez recepty leki zobojętniające kwaśną treść żołądka. Są to najczęściej preparaty magnezu, glinu i wapnia, czasem zawierające dodatek kwasu alginowego. Występują one pod postacią pastylek do ssania, zawiesin lub tabletek musujących. Przynoszą one szybką ulgę oraz są bezpieczne, jednak jak wszystkie leki wykazują działania niepożądane, dlatego należy unikać stosowania ich w dużych dawkach i przez długi czas, zwłaszcza u pacjentów z chorobami serca, nerek czy wątroby.

Przy częstych problemach ze zgagą dobrze sprawdzą się ponadto leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Są one skuteczne, bezpieczne i zwykle stosujemy je raz na dobę, przed pierwszym posiłkiem. Przy ich przyjmowaniu należy jednak pamiętać, że leków tych nie wolno stosować jednorazowo ani nadużywać. Terapia lekami z tej grupy powinna trwać co najmniej dwa tygodnie, a jeśli po tym czasie nie zauważymy poprawy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Sporadyczne przyjmowanie leków z tej grupy skutkować może wzrostem wydzielania kwasu żołądkowego, nazywanym „efektem z odbicia”.

Aby uniknąć nieprzyjemnego problemu ze zgagą warto stosować się do kilku powyższych rad. Jeśli to jednak nie wystarczy, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem i szczegółowa diagnostyka. Pamiętajmy, że jej regularne występowanie prowadzić może do poważnych powikłań oraz schorzeń.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked