SUCHY KASZEL – JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ

Czym jest kaszel?

 Otóż kaszel jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych naszego układu oddechowego. Kiedy dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych śluzówki górnych dróg oddechowych zaczynamy kaszleć. Ma to na celu oczyszczenie ich ze śluzu i zanieczyszczeń. Kaszel może być objawem wielu schorzeń i często staje się on uporczywy oraz męczący. Bardzo ważne jednak aby go nie bagatelizować i w razie wystąpienia niepokojących objawów albo braku poprawy mimo stosowanych środków udać się do naszego lekarza rodzinnego w celu znalezienia przyczyny.

Jaki właściwie jest kaszel suchy?

Jest to głucho brzmiący, utrudniający zasypianie kaszel któremu nie towarzyszy produkcja wydzieliny w drogach oddechowych. Często nazywa się go nieproduktywnym.  Odczuwamy suchość w gardle, łaskotanie i drapanie. Wraz z rozwojem choroby kaszel ten może przekształcić się w kaszel mokrym, któremu to towarzyszy nadmierna wydzielina. W przypadku infekcji najczęściej towarzyszyć mu mogą katar i gorączka.

Jakie mogą być przyczyny suchego męczącego kaszlu?

Suchy męczący kaszel najczęściej kojarzy nam się z zakażeniem górnych dróg oddechowych, wtedy kiedy oskrzela są nadwrażliwe. Może on być wywołany przewlekłymi stanami zapalnymi, alergiami, astmą oskrzelową, może być on wywoływany przez niektóre leki – zwłaszcza te stosowane w leczenie nadciśnienia tętniczego. Ponadto wywoływać go może dym papierosowy, przybywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, refluks i nowotwory płuc oraz oskrzeli. Dlatego tak ważne jest znalezienia źródła kaszlu.

Co może pomóc nam złagodzić kaszel?

Po pierwsze należy nawilżać zarówno błonę śluzową dróg oddechowych jak również powietrze w pomieszczeniu w którym przebywamy. Jeśli powietrze w miejscu w którym się znajdujemy jest ciepłe i suche, wtedy dochodzi do nasilenia ataków kaszlu. Tutaj wykorzystać możemy nawilżacze powietrza lub skorzystać ze sposobu naszych mam i po prostu położyć na kaloryferze mokre ręczniki.

Podobnie z nawilżaniem śluzówki. Pomoże nam tutaj popijanie wody, rumianku, herbaty z miodem, naparu z korzenia prawoślazu, porostu islandzkiego, tymianku czy werbeny. Oczywiście przygotowywane przez nas płyny powinny koniecznie mieć temperaturę pokojową. Ziołowe napary działają nie tylko kojąco i nawilżająco, ale i przeciwzapalnie oraz antyseptycznie.

Bardzo pomocne będą także inhalacje. Możemy wykonać je metodą tradycyjną, która polega na wdychaniu pary wodnej, zawierającej środki przeciwdrobnoustrojowe i rozrzedzające wydzielinę. Wystarczy, że do gorącej wody dodamy kilka kropel olejków eterycznych (miętowego, sosnowego, eukaliptusowego, lawendowego). Jeśli posiadamy w domu inhalator możemy zastosować do inhalacji ampułki z solą fizjologiczną albo takie, które dodatkowo zawierają kwas hialuronowy lub ektoinę.

Z jakich jeszcze sposobów możemy skorzystać?

Oczywiście niezastąpione są również różnego rodzaju syropy, tabletki, pastylki do ssania czy aerozole do gardła. Pastylki do ssania i aerozole mają za zadanie łagodzenie stanów zapalnych błony śluzowej gardła. Łagodzą i nawilżają śluzówkę. Najczęściej zawierają różnego rodzaju kompozycje ziołowe takie jak na przykład tymianek i podbiał lub porost islandzki. Także oliwę z oliwek i witaminy A oraz E, olej z rokitnika, olejowy ekstrakt z kwiatu nagietka, srebro, hialuronian sodu.

Syropy i tabletki zawierają natomiast substancje czynne, które działają przeciwkaszlowo, przeciwuczuleniowo i znoszą skurcz oskrzeli, ułatwiając oddychanie. Działają one poprzez hamowanie odruchu kaszlu (działają one na poziomie mózgu hamując w nim tak zwany ośrodek kaszlu) i są skuteczne przypadku kaszlu o różnym pochodzeniu, dlatego są skuteczniejsze od preparatów o działaniu nawilżającym i kojącym. W skład leków bez recepty o działaniu przeciwkaszlowym najczęściej wchodzą kodeina, butamirat czy dekstrometorfan.

Pamiętajmy jednak, że kaszel może być objawem poważniejszych chorób dlatego nie bagatelizujmy go.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked