BÓL I ZAPALENIE UCHA – JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Gdy przychodzi jesień, pogoda przestaje być stabilna i zaczyna być niezwykle zdradliwa, bardzo często dochodzi do tak zwanego „przewiania”. Pojawić się mogą różnego rodzaju objawy od bólu głowy, pleców lub szyi do przeziębienia czy zapalenia ucha.

Ból i zapalenie ucha występować mogą na skutek infekcji zarówno wirusowej, bakteryjnej, jak również grzybiczej. Pojawia się zwykle gorączka, stan zapalny i kłujący ból, który może promieniować aż do żuchwy. Oczywiście z takimi objawami najlepiej udać się do lekarza, jednak nie zawsze od razu mamy taką możliwość. Wtedy zanim skonsultujemy się ze specjalistą powinniśmy w warunkach domowych rozpocząć odpowiednie działania aby zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji.

Od czego zacząć kiedy nas „przewieje”?

Po pierwsze musimy dobrze rozgrzać nasz organizm. Dobrze sprawdzi się zarówno gorąca kąpiel, jak i herbata z dodatkiem miodu, imbiru, soku z malin czy dzikiej róży. Możemy wykorzystać również zioła takie jak lipa i czarny bez. Dostępne są pod postacią suszu oraz przepysznych syropów. Dodatkowo bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystywanie olejków eterycznych. Powinniśmy dodawać je do wody podczas kąpieli oraz używać ich do inhalacji. Najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, sosnowy, miętowy i eukaliptusowy. Możemy ponadto wmasować w plecy maść rozgrzewającą lub spirytus kamforowy.

Co jeszcze może nam pomóc?

Dobrze jest przypomnieć sobie sposoby naszych babć. Wykorzystywały one naturalne preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Głównie sok z czosnku, imbiru i mięty, jak również z cebuli, mięty oraz bazylii. Wpuszczano je do ucha w postaci kropli. Aby zmniejszyć uczucie bólu stosowano ciepłe okłady.

Obecnie wiedzę i sposoby naszych babć wykorzystuje się w produkcji różnych preparatów dostępnych bez recepty. Mamy spory wybór kropli do ucha zawierających rozmaite kombinacje olejków roślinnych lub mające w swoim składzie salicylany, głównie salicylan choliny.

Jeśli chodzi o olejki roślinne to najczęściej spotykamy olejek lawendowy, geraniowy, z nagietka, drzewa herbacianego i oregano, miętowy czy rozmarynowy. Mają one działanie zmiękczające i ściągające. Zmniejszają obrzęk przewodu słuchowego oraz stopniowo uśmierzają ból. Wspomagają również leczenie antybiotykami. Salicylan choliny natomiast jest substancją należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez co wykazuje efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny, jak również przeciwgorączkowy. Wykazano, że ma on także działanie odkażające.

Dodatkowo bardzo dobrym rozwiązaniem są krople zawierające w swoim składzie srebro. Dzięki temu zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i niszczą te już obecne.

Czy warto zastosować również jakieś leki doustne?

W przypadku stanów zapalnych ucha możemy wykorzystać ponadto doustne środki antyhistaminowe, dzięki którym zmniejszymy uczucie swędzenia i podrażnienia, oraz leki przeciwbólowe paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne np.: ibuprofen lub naproksen.

Pamiętajmy jednak, iż mimo tego, że ból ucha jest dolegliwością dość powszechną, a w aptece mamy duży wybór produktów bez recepty przeznaczonych do leczenia właśnie problemów związanych z uchem to bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub otolaryngologiem. Może się zdarzyć tak, iż infekcja okaże się bardziej poważna i niezbędna okaże się antybiotykoterapia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked