JAGODA KAMCZACKA – NIEZWYKŁE ŹRÓDŁO ANTYOKSYDANTÓW

Owoce jagodowe dostarczają bardzo wielu cennych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednym z takich niezwykłych owoców jest przypominająca borówkę amerykańską jagoda kamczacka. Jagoda kamczacka jest mięsistym owocem o fioletowoczarnej barwie, pokryta niebieskim, woskowym nalotem.

Roślina o której owocach mówimy nazywana jest wiciokrzewem sinym i pochodzi z Azji. Od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Ma ona nadzwyczajne właściwości lecznicze, które mogą być wykorzystane przede wszystkim w chorobach układu krążenia, ale i cukrzycy czy infekcjach.

Jakie składniki odżywcze odpowiadają za tak niezwykłe właściwości jagody kamczackiej?

Otóż jest ona przede wszystkim pełna witamin i minerałów. Zawiera witaminę C, będącą silnym naturalnym przeciwutleniaczem i witaminę A korzystnie wpływającą na nasz wzrok, włosy, skórę oraz paznokcie, a także regulującą gospodarkę hormonalną. Dodatkowo jagoda kamczacka jest źródłem witamin z grupy B odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto znajdziemy w niej żelazo, magnez, krzem, miedź czy fosfor.

Ale to nie wszystko.

Najcenniejsze są neutralizujące szkodliwe wolne rodniki tlenowe związki fenolowe. Należą do nich przede wszystkim flawonoidy, antocyjany, proantocyjanidyny i kwasy fenolowe. Dzięki tym właśnie właściwościom przeciwutleniającym mogą zapobiegać licznym chorobom przewlekłym.

Jakie zatem właściwości lecznicze ma jagoda kamczacka?

Przede wszystkim od wieków wykorzystywana była jako lek na choroby serca i układu krążenia oraz na problemy z przewodem pokarmowym. Często nazywano ją eliksirem życia. Owoce wiciokrzewu obniżają ciśnienie tętnicze i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Dzieje się tak dlatego, że pomagają zmniejszać poziom „złego” cholesterolu i wspomagają metabolizm lipidów. Dzięki temu dobrze jest stosować je w profilaktyce zawałów serca.

Ponadto owoce te zapobiegają anemii. To jedna nie wszystko. Jagoda kamczacka wspomaga również trawienie i dzięki wpływowi na metabolizm glukozy zapobiega cukrzycy oraz otyłości. Do swojej diety powinny włączyć ją osoby cierpiące na jaskrę, ponieważ spowalnia ona jej rozwój.

Kiedy jeszcze dobrze sięgnąć po te niezwykłe owoce?

Prowadzone badania wskazują także na aktywność przeciwdrobnoustrojową ekstraktów z owoców wiciokrzewu. Zwłaszcza w chorobach jamy ustnej, przewodu pokarmowego i układu moczowego. Jagoda kamczacka działa nie tylko bakteriobójczo, ale również zapobiega przyleganiu bakterii, kolonizacji i ich namnażaniu. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. Chroni przed negatywnym skutkiem promieniowania UV, które jest jednym z czynników występowania chorób skóry i procesów nowotworowych.  

Jak wykorzystać właściwości wiciokrzewu kamczackiego?

Owoce jagody kamczackiej możemy spożywać zarówno w postaci surowej, jak i sięgać po nie w różnego rodzaju przetworach. Może być ona składnikiem dżemów, konfitur, nalewek czy ciast. Możemy sięgnąć również po gotowe preparaty zawierające skoncentrowany liofilizowany sok z jagody kamczackiej bogaty we wszystkie cenne składniki.

Bibliografia:
  1. IWONA SZOT, TOMASZ LIPA, BOŻENA SOSNOWSKA: JAGODA KAMCZACKA – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE OWOCÓW I MOŻLIWOŚCI ICH ZASTOSOWANIA; ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 4 (95), 18 – 29
  2. Marta Kula, Mirosława Krauze-Baranowska: Jagoda kamczacka (Lonicera caeruleaL.) – aktualny stan badań fitochemicznych i aktywności biologicznej; Postępy Fitoterapii 2016; 17(2): 111-118

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked