SOK Z KISZONEGO BURAKA – BOMBA WITAMINOWA

Większości z nas kiszenie kojarzy się głównie z ogórkami i kapustą. Proces ten jest jedną z najstarszych metod zabezpieczania żywności przed psuciem, a powstający podczas fermentacji kwas mlekowy sprawia, iż kiszonki mają doskonałe właściwości lecznicze. Mało kto wie, że również kiszone buraki są prawdziwą bombą witaminową. Mają one obniżoną ilość kalorii w porównaniu do ich surowych odpowiedników, a także więcej cennych składników odżywczych.

Jakie właściwości wykazują kiszone buraki?

Przede wszystkim wzmacniają odporność i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naszych jelit. Dzieje się tak, ponieważ powstające podczas fermentacji dobroczynne szczepy bakteryjne oraz kwas mlekowy ułatwiają budowanie prawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Chronią tym samym przed grzybicami, bakteriami i wirusami. Dodatkowo regulują przemianę materii, odkwaszają organizm i wspomagają odchudzanie. Ponadto, sok z kiszonego buraka dobrze jest zastosować po antybiotykoterapii, która wyjaławia cały nasz organizm, a powrót do równowagi jest procesem długotrwałym.

Kiszone buraki są również bogate w substancje wspomagające usuwanie z organizmu wolnych rodników. Między innymi zawarta w soku z kiszonych buraków betaina przez wymienione działanie przeciwutleniające chroni nasze komórki przed stresem oksydacyjnym, a tym samym przed rakiem. W dodatku powstające podczas procesu fermentacji związki zwane izotiocyjanianami wykazują działanie antykancerogenne, czyli opóźniają procesy nowotworowe. Jest to szczególnie istotne w profilaktyce i leczeniu raka jelita grubego, pęcherza i żołądka.

To jednak nie wszystko.

Sok z kiszonych buraków wspomaga również walkę z miażdżycą. Obecne w nim fitosterole pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i homocysteiny. Pozytywnie wpływa na trawienie oraz wspomaga odchudzanie. Poprawia krążenie krwi i zwiększa wchłanianie tlenu do komórek. Ponadto jest on niezastąpiony w walce z anemią, gdyż wspiera proces krwiotwórczy. Zawiera także duża ilość kwasu foliowego, który odpowiada za redukcję stężenia homocysteiny, ale i za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Dlatego jest szczególnie zalecany przyszłym mamom zmagającym się z problemem niedokrwistości.

Kiszone buraki zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Głównie witaminy z grupy B, witaminę A,C,E i K, żelazo, magnez, potas, wapń oraz fosfor. Pijąc z nich sok regularnie dłużej zachowamy młody wygląd i zadbamy o swój wzrok. Korzystnie wpłynie to na nasz układ nerwowy oraz kości.

Kto jeszcze powinien sięgnąć po tą bombę witaminową? Osoby cierpiące na depresję, nerwice, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracją. Składniki zawarte w burakach zmniejszają napięcie nerwowe, leczą stres, apatię i zaburzenia snu. Stanowią doskonały detoks dla organizmu, pomagają w łagodzeniu skutków kaca i dają porządny zastrzyk energii. Mogą one zwiększać poziom hormonów płciowych i skutecznie wspierać leczenie bezpłodności.

Jak przygotować sok z buraka?

Przygotowanie soku z buraka jest bardzo proste, choć wymaga odrobiny cierpliwości. Potrzebujemy do tego oczywiście buraków, przegotowanej wody, kromki razowego chleba na zakwasie i przypraw (czosnku, liści laurowych, ziela angielskiego, soli oaz pieprzu). Pokrojone w plastry buraki umieszczamy w kamionkowym naczyniu, zalewamy solanką, dodajemy przyprawy i przykrywając gazą odstawiamy na 4-7 dni. Możemy również kupić gotowy sok, zwróćmy jednak wtedy uwagę alby był dobrej jakości, najlepiej ekologiczny.

Ciekawą alternatywą są również kapsułki z liofilizowanym sokiem z kiszonych buraków. Posiadają one wszystkie cenne właściwości soku w wygodnej formie oraz dużej dawce.

Bibliografia:

  1. DOROTA WALKOWIAK-TOMCZAK, ANNA ZIELIŃSKA: PORÓWNANIE TRADYCYJNEJ METODY PRZYGOTOWANIA ZAKWASU BURACZANEGO Z METODĄ Z UŻYCIEM KULTURY STARTEROWEJ; ŻYWNOŚĆ3(36)Supl., 2003
  2. ELŻBIETA KLEWICKA: BETACYJANINY – BIODOSTĘPNOŚĆ I BIOLOGICZNA AKTYWNOŚĆ; ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 2 (81), 5 – 21
  3. Lidia Kostina: Leczenie burakiem; rok wydania 2016, wydawnictwo: Kos

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked