BŁONNIK POKARMOWY – NIEZBĘDNY ELEMENT NASZEJ DIETY

Błonnik pokarmowy, nazywany też włóknem pokarmowym stanowi substancję zwykle pochodzenia roślinnego, która z powodu braku w organizmie człowieka odpowiednich enzymów nie ulega trawieniu ani wchłanianiu. Wydawałoby się, że skoro nie przyswajamy błonnika to nie jest on nam potrzebny. Nic bardziej mylnego! Spożywanie odpowiedniej jego ilości ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego przewodu pokarmowego. Sprzyja zachowaniu smukłej sylwetki, wspomaga utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, a nawet zapobiega zmianom nowotworowym w obrębie jelit.

Czym jest błonnik?

Błonnik pokarmowy stanowią związki zarówno rozpuszczalne, jak i całkowicie nierozpuszczalne w wodzie. Wśród nich wyróżniamy polisacharydy, które znajdują się we wnętrzu komórek roślinnych – gumy, żywice, woski, śluzy roślinne, jak również te wchodzące w skład struktury ścian komórkowych roślin – celuloza, hemicelulozy czy ligniny. Dzięki takiej kompozycji składników pobudzona zostaje perystaltyka jelit, a pożyteczna mikroflora jelitowa rozwija się prawidłowo. Gdy w naszej diecie brakuje błonnika, mogą wystąpić zaburzenia trawienia oraz zaparcia.

Dlaczego błonnik jest nam niezbędny?

Otóż, po pierwsze usprawnia on właściwą pracę jelit, umożliwia regularne wypróżnianie. Ponadto „zbiera” on z jelit toksyny i pomaga w ich usuwaniu. Zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych oraz poprawia ukrwienie jelit. Pobudza procesy fermentacyjne w jelicie grubym, a co za tym idzie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej.

Błonnik jest również pomocny w walce z otyłością. Produkty spożywcze, które są bogate w włókna pokarmowe dają uczucie sytości. To jednak nie wszystko. Obecne w błonniku związki, takie jak pektyny oraz beta-glukany, dzięki wiązaniu kwasów żółciowych mają wpływ na zmniejszanie poziomu cholesterolu we krwi, ponieważ „zmuszają” wątrobę do dodatkowej produkcji kwasów żółciowych właśnie z cząsteczek cholesterolu. Dodatkowo błonnik wiąże cholesterol w świetle jelita, przyspieszając jego wydalanie z organizmu.

Odpowiednia podaż błonnika w diecie jest korzystna także w profilaktyce cukrzycy typu 2. Spowolnienie wchłaniania glukozy z jelit obniża glikemię poposiłkową i zmniejsza wyrzut insuliny.

Gdzie szukać błonnika?

Błonnik obecny jest w produktach. Wybierajmy zatem pełnoziarniste razowe pieczywo i płatki zbożowe. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości warzyw i owoców w naszej diecie, najlepiej aby znalazło się w niej 5 zalecanych dziennych porcji. Mogą to być nasiona roślin strączkowych, buraki, dynie, marchewki, maliny, gruszki jabłka. Warto sięgnąć po suszone morele, śliwki czy figi. Błonnik znajdziemy również w pestkach dyni i ziarnach słonecznika. Dobrze jest stosować również siemię lniane oraz nasiona babki płesznik i babki jajowatej.

Co jeszcze musimy wiedzieć o błonniku?

Błonnik jest nam niezbędny. Dzięki niemu nasz układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo. Brak odpowiedniej jego ilości w pożywieniu zwiększa ryzyko chorób takich jak miażdżyca czy nowotwory jelita grubego, uchyłkowatość jelit, polipy, hemoroidy. Pamiętajmy jednak, że nie można przesadzać także z jego ilością w drugą stronę, ponieważ nadmiar błonnika w diecie może mieć i negatywne skutki dla naszego zdrowia. Najważniejsza jest równowaga.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked