OPRYSZCZKA – POZBĄDŹ SIĘ KŁOPOTLIWEGO PROBLEMU

Opryszczka wargowa, często nazywana potocznie „zimnem” jest zmianą wywołaną przez wirusa Herpes simplex (HSV). Zakażenie tym wirusem jest bardzo powszechne i zwykle dochodzi do niego już w dzieciństwie. Szacuje się, iż występuje ono u ponad 80% populacji. A to dlatego, że zarazić się opryszczką jest bardzo łatwo. Poprzez używanie tych samych sztućców, ręczników, przyborów toaletowych. Wirus wnika do organizmu człowieka poprzez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę, a następnie przemieszcza do zwojów nerwowych, gdzie pozostaje w tak zwanej postaci utajonej. Niestety, wirus opryszczki który raz wniknął do naszego organizmu pozostaje w nim na zawsze, dlatego warto wiedzieć co robić aby zniwelować dokuczliwe objawy i uniknąć poważniejszych powikłań choroby. Pierwotne zakażenie wirusem opryszczki najczęściej przebiega bezobjawowo, ale zwykle ma charakter nawrotowy.

Kiedy wirus opryszczki się uaktywnia?

Przypomina on o sobie zwykle wtedy, gdy nasz organizm jest osłabiony. Gdy jesteśmy przeziębieni i nasza odporność spada, gdy towarzyszy nam stres, gdy nieprawidłowo się odżywiamy. Początkowo w okolicy ust odczuwamy świąd i mrowienie, które zwiastują pojawienie się niechcianej zmiany. Następnie wirus atakuje śródbłonek naczyń krwionośnych i wywołuje stan zapalny. Pojawiają się zmiany pęcherzykowe wypełnione płynem surowiczym, które z czasem zmienić się mogą w bolesne owrzodzenia.

Co zrobić gdy pojawi się niechciane „zimno”?

W takiej sytuacji dobrze jest zastosować dostępne na rynku preparaty, aby skrócić czas trwania choroby. Po pierwsze zmniejsza to dyskomfort związany z nieestetycznym wykwitem na ustach, a po drugie łagodzi objawy takie jak ból i pieczenie. Ponadto zmniejszamy w ten sposób częstotliwość nawrotów opryszczki.

Jak leczyć opryszczkę?

Zastosować możemy dostępne bez recepty preparaty z acyklowirem. Obecnie występuje on w postaci tabletek lub preparatów miejscowych. Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym, hamującym replikację wirusa HSV-1. Łagodzi on ból oraz przyspiesza gojenie zmian chorobowych zwłaszcza jeśli podamy go w pierwszej dobie wystąpienia choroby. Jest skuteczny i dobrze tolerowany. Zwykle stosujemy go w dawce 200mg 5 razy dziennie przez okres od 5 do 10 dni. Jeśli chodzi o stosowanie miejscowe leku dostępne mamy zarówno maści, kremy jak i lipożele z 5% stężeniem substancji czynnej. Z badań wynika, że stosowanie miejscowe acyklowiru skraca czas trwania choroby aż o dwa dni i ogranicza ryzyko ich rozprzestrzeniania się.

Z preparatów miejscowych zawierających lek o działaniu przeciwwirusowym wybrać możemy jeszcze denotywir, podobnie do acyklowiru hamujący replikację wirusa, który skraca czas trwania choroby oraz zapobiega dalszemu jej rozwojowi oraz dokonazol dodatkowo wzmacniający barierę ochronną skóry.

Możemy również wybrać preparaty pielęgnacyjne zawierające wyciągi z ziół oraz witaminy i minerały. Ekstrakty z melisy lekarskiej, cynk, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Działają one ściągająco, przyspieszają regenerację naskórka i znikanie zmian. Pomocna jest także laktoferyna, chroniąca przed wnikaniem do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych. Z kolei dostępne na rynku plastry na opryszczkę łagodzą uczucie pieczenia i swędzenia oraz chronią ranę przed zanieczyszczeniami.

Choć opryszczka wargowa w opinii pacjentów wydaje się być chorobą banalną, może jednak przebiegać bardzo nieprzyjemnie i dokuczliwie. Aby temu zapobiec warto już przy pierwszych objawach wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bibliografia:

Aleksandra Lesiak, Joanna Narbutt: Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej; Forum Dermatologicum 2017, tom 3, nr 4, 147–151

P. Zaborowski, P. Sawiec: Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej; Interna Szczeklika – Podręcznik chorób wewnętrznych 2014, rozdz. 8

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked