HOMOCYSTEINA – GROŹNIEJSZA OD CHOLESTEROLU?

Homocysteina jest występującą naturalnie w organizmie człowieka cząsteczką zaliczaną do grupy aminokwasów siarkowych. Powstaje ona jako produkt uboczny metabolizmu metioniny – cząsteczki biorącej czynny udział prawie we wszystkich przemianach metabolicznych, uczestniczącej w prawidłowym wzroście tkanek i tworzeniu komórek układu immunologicznego.

Jej stężenie w naszej krwi wzrasta wtedy, gdy spożywamy pokarmy zawierające białko pochodzenia zwierzęcego. Obecność homocysteiny w naszym ciele jest konieczna, ponieważ powstaje z niej cysteina wpływająca między innymi na produkcję hormonów czy wytwarzanie kolagenu. Aby tak się jednak stało niezbędna jest odpowiednia podaż witaminy B6,B12 oraz kwasu foliowego. Zbyt mała ilość tych substancji jest przyczyną wzrostu stężenia homocysteiny i wystąpienia jej toksyczności.

HIPERHOMOCYSTEINEMIA – CZYM GROZI

Homocysteina przez niektórych nazywana jest „nowym cholesterolem”. Dzieje się tak ponieważ jej nadmiar powodować może zmiany miażdżycowe.

Dlaczego? Otóż po pierwsze zaobserwowano jej cytotoksyczny wpływ na komórki śródbłonka naczyń krwionośnych oraz indukowanie tworzenia szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Po drugie przewlekła hiperhomocysteinemia upośledza rozszerzalność tętnic. Dodatkowo nasila proces zapalny i działa prozakrzepowo, potęgując zlepianie oraz przyleganie płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych. Wszystkie powyższe czynniki powodują, iż dochodzi do zwiększenia ryzyka miażdżycy i chorób zakrzepowo-zatorowych.

TO JEDNAK NIE JEDYNE NEGATYWNE JEJ SKUTKI

Hiperhomocysteinemia jest groźna także dla naszego układu nerwowego. Wpływa na występowanie wielu chorób neurodegeneracyjnych oraz psychiatrycznych na przykład choroba Alzheimera i Parkinsona, depresja czy schizofrenia.

Podwyższone stężenie homocysteiny i niedobór kwasu foliowego są niebezpieczne również dla prawidłowego rozwoju ciąży. Zaczynając od zmniejszenia szans na zapłodnienie, poprzez upośledzenie ukrwienia łożyska i jego funkcji, aż do poronienia. Zwiększone jest także ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej, która w kolejnych etapach rozwoju zarodka przekształca się w mózg i rdzeń kręgowy. Ponadto pojawiają się doniesienia o bezpośrednim działaniu teratogennym homocysteiny.

Zbyt duża ilość homocysteiny bierze udział w rozwoju wielu nowotworów. Szczególnie raka jelita grubego i tych zależnych od estrogenów.   

CO MOŻE ZWIĘKSZAĆ POZIOM HOMOCYSTEINY?

Hiperhomocysteinemia wynikać może z uwarunkowań genetycznych, powodujących niedobory lub brak enzymów biorących udział w metabolizmie tego aminokwasu. Dodatkowo stężenie homocysteiny wzrasta w wyniku chorób takich jak cukrzyca, białaczka, niewydolność nerek i wątroby, łuszczyca, niedoczynność tarczycy. Niekorzystnie wpływają również stosowane leki na przykład środków antykoncepcyjnych, leków przeciwpadaczkowych, metotreksatu czy metforminy. Nie bez znaczenia jest także spożywanie alkoholu, picie kawy czy palenie papierosów. Powodem są także niedobory witamin biorących udział w metabolizmie homocysteiny.

JAK ZAPOBIEGAĆ HIPERHOMOCYSTEINEMII

Najważniejsza jest odpowiednia dieta, ograniczenie używek oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Dobrze jest rozważyć dodatkową suplementację tak zwanych „modulatorów homocysteiny” którymi są kwas foliowy, witamina B6 i B12. Dzięki nim homocysteina na szlaku przemian metabolicznych przekształca się w nietoksyczne i pożyteczne produkty. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza u osób ze zwiększeniem ryzyka hiperhomocysteinemii.

Bibliografia:
  1. Grażyna Bednarek-Tupikowska, Krzysztof Tupikowski: Homocysteina – niedoceniany czynnik ryzyka miażdżycy. Czy hormony płciowe wpływają na stężenie homocysteiny?; Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2004; 58: 381-389
  2. Sylwia Kraczkowska, Zofia Suchocka, Jan Pachecka: PODWYŻSZONE STĘŻENIE HOMOCYSTEINY WE KRWI JAKO WSKAŹNIK ZAGROŻENIA ZDROWIA; Biul. Wydz. Farm. AMW, 2005, 3, 19-24
  3. Dorota Gąsiorowska, Katarzyna Korzeniowska, Anna Jabłecka: Homocysteina; 169FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2008; 1: 169-175

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked