WYPADANIE WŁOSÓW – JAK TEMU ZARADZIĆ

O pięknych, gęstych i zdrowych włosach marzy większość z nas.

Na wygląd i kondycję naszych włosów wpływają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i stan zdrowia oraz styl życia. O ile na geny nie mamy większego wpływu, to na codzienne życie oraz nawyki już tak. Najczęstszym problemem dotyczącym włosów, z którym boryka się wielu z nas jest ich wypadanie. Stanowi to oczywiście naturalny i fizjologiczny proces zachodzący w naszym organizmie, jednak jeśli gubimy ich więcej niż około 100 dziennie warto zastanowić się jaka jest tego przyczyna.

Choroby tarczycy i zaburzenia hormonalne.

 Na nasze włosy ogromny wpływ ma nasze zdrowie oraz choroby na jakie cierpimy. Jeśli nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo pojawia się jej niedoczynność lub nadczynność włosy stają się bardzo suche, cienkie, przerzedzone, a nawet dochodzić może do łysienia. Nieprawidłowe stężenie podstawowego hormonu produkowanego przez tarczycę – tyroksyny powoduje wyhamowywanie procesów zachodzących w cebulkach włosowych, co przekłada się na osłabienie i zahamowanie wzrostu włosów. Zaburzone zostają również funkcje gruczołów łojowych – przy niedoczynności tarczycy włosy są szorstkie i suche, zaś przy nadczynności nadmiernie się przetłuszczają.

Nie tylko hormony tarczycy oddziałują na naszą fryzurę. Zaburzenia gospodarki hormonów płciowych również. Ma to miejsce u kobiet po porodzie, po menopauzie czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. U mężczyzn łysienie zaczyna się mniej więcej po 40-50 roku życia i odpowiedzialny jest za to testosteron.

Oczywiście grzybice skóry głowy, infekcje oraz stosowanie niektórych leków np.: na nadciśnienie czy przeciwzakrzepowych, chemioterapie także nie są obojętne dla kondycji naszych kosmyków.

Niedobory i stres.

Nadmierne wypadanie włosów ma najczęściej jednak miejsce kiedy w naszym organizmie pojawiają się niedobory pokarmowe. Zwłaszcza niedobór aminokwasów, białka, mikro- i makroelementów, witamin. Zwykle brakuje w naszym organizmie żelaza, cynku, witamin z grupy B. Niekorzystne są także restrykcyjne diety.

Nierzadko głównym winowajcą naszych problemów z wypadaniem włosów jest stres.  Praca, codzienne obowiązki, ciągła gonitwa i walka z płynącym czasem.

Co więc należy zrobić gdy zauważymy u siebie omawiany problem?

Po pierwsze wykonajmy podstawowe badania. Morfologię, poziom przeciwciał i hormonów tarczycy, parametry nerkowe i wątrobowe. Będziemy mieć wtedy pewność, iż wypadanie włosów nie wynika z jakiejś choroby ogólnoustrojowej tylko jest prawdopodobnie wynikiem złej diety. Najlepiej wtedy poza oczywiście zmianą sposobu odżywiania, dołączyć suplementy wspomagające odbudowę i kondycję włosów.

Jakie substancje powinien zawierać dobry suplement na wypadające włosy?

Po pierwsze witaminę A, która bierze udział w podziałach komórkowych i odpowiada za właściwą formę keratyny, z której włosy są zbudowane oraz witaminę E dzięki której mieszki włosowe są lepiej ukrwione, a tym samym odpowiednio odżywione. Do tego pamiętać należy o biotynie (witaminie B7) odpowiedzialnej za wzrost, strukturę i gęstość włosów. Z witamin z grupy B powinien znaleźć się również kwas pantotenowy (witamina B5) który to przyspiesza wzrost włosów oraz witamina B3 czyli niacyna.

Dodatkowo niezwykle ważna jest obecność żelaza, cynku i selenu. Pomocny będzie także krzem i siarka (MSM). Źródłem powyższych witamin i mikro- oraz makroelementów będą wyciągi z pokrzywy, czarnej rzepy, skrzypu, pędów bambusa czy kiełków pszenicy, jak i drożdże. Budulcem włosów są również aminokwasy – metionina, lizyna, cysteina i arginina.

Na kondycję włosów ma również wpływ prawidłowa pielęgnacja i starannie dobrane kosmetyki zawierające odżywcze oleje, ceramidy, witaminy, ekstrakty roślinne (zwłaszcza aloes, rumianek, łopian, mydlnicę lekarską).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked