KRZEM – NIEDOCENIONY PIERWIASTEK

Krzem przez wielu uczonych nazywany jest pierwiastkiem życia.

Krzem został odkryty w 1787 roku przez francuskiego chemika i fizyka Antoine Lavoisiera, a w 1824 roku po raz pierwszy otrzymano go w czystej postaci z krzemionki. Jest on niezwykle istotnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Występuje głównie w grasicy, przysadce mózgowej, nadnerczach, płucach, trzustce i śledzionie. Jest kluczowym makroelementem tkanek  niezbędnym do budowy między innymi skóry, mięśni, więzadeł oraz ścięgien,  ścian naczyń krwionośnych, błon śluzowych, a także krwi. Choć krzem jest jednym z podstawowych elementów biosfery, to nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szalenie brakuje go w naszym organizmie. Zwłaszcza, iż jego ilość w narządach wraz z wiekiem maleje.

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy krzemu?

Po pierwsze jest on konieczny do prawidłowego procesu wzrostu i mineralizacji kości. Zaobserwowano, że hamuje on rozwój osteoporozy, zapobiega złamaniom oraz przyspiesza gojenie złamań. Dodatkowo pełni ogromną rolę w syntezie włókien kolagenowych co daje kościom większą ciągliwość i sprężystość. Kolagen jako główne białko tkanki łącznej jest potrzebny do wzrostu oraz regeneracji. Niedobory krzemu, a co za tym idzie zmniejszenie efektywności produkcji kolagenu wpływa również na zmniejszenie elastyczności i ruchomości stawów, ścięgien oraz więzadeł.          
Krzem odpowiada więc również za prawidłową kondycję włosów, skóry i paznokci. Ponadto działa przeciwzapalnie, zapobiega wiotczeniu skóry, przyspiesza regenerację naskórka, ogranicza wypadanie włosów. Ułatwia leczenie chorób dermatologicznych takich jak trądzik młodzieńczy i różowaty, liszaje, egzemy, atopie, wypryski, trudno gojące się rany. Ogranicza powstawanie wolnych rodników tlenowych i blokuje denaturację białek strukturalnych, reguluje podziały komórkowe oraz stymuluje procesy odnowy.

Gdzie jeszcze obserwujemy dobroczynne działanie krzemu?

Otóż dowiedziono, iż stężenie tego pierwiastka jest znacznie wyższe w zdrowych tętnicach w porównaniu z tętnicami zaatakowanymi przez zmiany miażdżycowe. Utrudnia on akumulowanie wapnia i tłuszczów w ścianach naczyń krwionośnych, a to pomaga w zachowaniu prawidłowej ich elastyczności oraz struktury. Wpływa na regulację ciśnienia krwi, a prawidłowy jego poziom jest jednym z czynników zmniejszających ryzyko choroby niedokrwiennej serca.          
Krzem ma także znaczenie dla naszego układu immunologicznego. Dowiedziono, że jego niedobory zwiększają podatność na infekcje i osłabiają naturalne mechanizmu obronne. U człowieka pojawia się senność, apatia oraz chroniczne zmęczenie. Pojawiają się także publikacje wykazujące zależność między rozwojem komórek nowotworowych a niedoborami krzemu w diecie.

Krzem wpływa na prawidłowy przebieg wielu reakcji biochemicznych i przyswajanie dziesiątek pierwiastków. To umożliwia i nasila wchłanianie między innymi magnezu, wapnia, fosforu, siarki oraz cynku. Z drugiej strony chroni nasze ciało przed toksycznymi metalami takimi jak glin, rtęć, ołów czy też kadm. Przyjmowanie krzemu wspomaga zatem usuwanie metali ciężkich i oczyszczanie organizmu z toksyn.

W dzisiejszych czasach dość trudno jest nam dostarczyć w diecie odpowiednią ilość krzemu. Znaleźć możemy go w kaszy jaglanej, płatkach owsianych, szparagach, rzodkwi, kapuście oraz świeżych ziołach – zwłaszcza skrzypie polnym i pokrzywie. Jednakże zastosowanie krzemu, jego właściwości i ilość, która jest zużywana codziennie przez nasz organizm w różnego rodzaju procesach biochemicznych powoduje, iż może jednak powinniśmy przemyśleć dodatkową jego suplementację? Przecież nie bez przyczyny nazywany jest on pierwiastkiem życia.

Bibliografia:

Krzysztof Janusz Krupka: Krzem Pierwiastek Życia; 2012

Karol Węglarzy, Małgorzata Bereza: Biologiczne znaczenie krzemu oraz jego interakcje z innymi pierwiastkami ; Wiadomości Zootechniczne, R. XLV (2007), 4: 67-70

Boguszewska A. , Pasternak K. , Sztanke M.: Stężenie krzemu w osoczu krwi pacjentów ze świeżym zawałem mięśnia sercowego i stabilną chorobą niedokrwienną serca; Journal of Elementology 2003/8/4 223-230

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked