MSM – CÓŻ TO TAKIEGO?

MSM czyli metylosulfonylometan to związek zawierający organiczną siarkę.

Siarka jest jednym z podstawowych składników mineralnych, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Znajdziemy ją w świeżych owocach i warzywach takich jak truskawki, morele, papryka, kapusta oraz produktach mlecznych, jak również zbożowych. Niestety, organiczne połączenia siarki są bardzo wrażliwe na temperaturę, naświetlanie czy konserwanty dlatego też w żywności którą codziennie spożywamy nie mamy wystarczającej ilości MSM.

Dlaczego właśnie siarka? Otóż wpływa ona na stan skóry i naczyń krwionośnych, wycisza reakcje alergiczne, ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Polecana jest również przy schorzeniach związanych z jelitami, żołądkiem, układem oddechowych i nerwowym.

            MSM zaleca się w chorobach zwyrodnieniowych stawów, w bólach mięśni, nerwobólach, migrenach, po kontuzjach oraz urazach.

Działanie przeciwbólowe związków siarki polega na hamowaniu impulsów bólowych biegnących wzdłuż włókien nerwowych. Dodatkowo wychwytuje ona wolne rodniki tlenowe, przez co wykazuje efekt przeciwzapalny. Minerał ten jest niezbędny do produkcji keratyny oraz kolagenu, tak więc odpowiednia jego podaż polepsza kondycję stawów i regeneruje chrząstkę. Poprawia ponadto proces gojenia ran i zmniejsza ryzyko powstawania blizn.

            Siarka poprzez wzmacnianie włókien kolagenowych oraz oddziaływanie na prawidłową budowę błon komórkowych jest odpowiedzialna za kondycję włosów, skóry i paznokci. Jest ona kluczowym pierwiastkiem potrzebnym do prawidłowej produkcji fundamentalnych białek tkanki łącznej – kolagenu, elastyny oraz keratyny. Poleca się ją zwłaszcza przy alergiach-również pokarmowych, egzemach, zmianach trądzikowych, u osób z wrażliwą cerą naczynkową. MSM normalizuje również pracę gruczołów łojowych,  co daje bardzo dobre wyniki u chorych na łojotokowe zapalenie skóry. Wzmacnia włosy i paznokcie. Siarka nazywana jest z tego powodu często minerałem piękności, a znaleźć ją możemy zarówno w kosmetykach jak i suplementach diety dedykowanych osobom dbającym o swój wygląd.

MSM ma także korzystne działanie na serce i układ krążenia.

Usprawnia krążenie, rozrzedza krew i pomaga w usuwaniu toksyn oraz metali ciężkich takich jak ołów, rtęć czy arsen z ustroju. Reguluje poziom cukru we krwi, pobudza produkcję insuliny.         
Bardzo istotny jest również fakt, iż siarka wpływa korzystanie na układ immunologiczny – bierze udział w produkcji przeciwciał. Działa przeciwpasożytniczo wspomagając eliminowanie z organizmu lamblii, owsików, glist i nicieni.

Ponadto wspomnieć należy o tym, że jest ona wskazana u osób z objawami choroby refluksowej żołądka i w przypadku zaburzeń jelitowych. Stosowanie organicznych połączeń siarki wzmacnia prawidłowe wchłanianie i przyswajanie witamin oraz substancji odżywczych np.: magnezu, wapnia, selenu, witamin z grupy B oraz A,D i K.   
U osób aktywnych fizycznie MSM zaleca się nie tylko ze względu na działanie na układ ruchu, ale również z powodu hamowania gromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach po wysiłku co zapobiega powstawaniu tzw. „zakwasów”.

Siarka to pierwiastek o którym często zapominamy, a ma on wyjątkowy wpływ na cały nasz organizm oraz procesy w nich zachodzące.

Katarzyna Raj-Estal

magister farmacji

Bibliografia:

  1. Tomasz Woźniak: Terapia siarką. MSM i inne naturalne środki eliminujące ból, stany zapalne i choroby przewlekłe; 2018

Stanley W. Jacob: The Miracle of MSM-The Natural Solution for Pain; 1999

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked