MAGNEZ – BROŃ W WALCE ZE STRESEM

  Preparaty zawierające w swoim składzie magnez cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o swoje zdrowie i dobrą formę.

W naszym organizmie magnez zajmuje czwarte miejsce pod względem ilości i jest niezwykle aktywny. Dzieje się tak dlatego, że pierwiastek ten uczestniczy w około 300 procesach biochemicznych zachodzących w ciele człowieka, w tym przemian białek, lipidów, cukrów i kwasów nukleinowych. Poza tym odpowiada za prawidłową mineralizację kości, skurcze oraz rozkurcze mięśni, stabilizuje błony komórkowe. Co ciekawe pomimo, iż jest on szeroko rozpowszechniony w przyrodzie i obecny w wielu produktach spożywczych bardzo łatwo dochodzi do jego niedoborów.  Ma na to wpływ stres, zła dieta, przyjmowane leki, używki takie jak kawa czy alkohol.

 Jakie więc magnez pełni funkcje?

Po pierwsze korzystnie działa on na procesy zachodzące w komórkach, reguluje stabilność i przepuszczalność błon komórkowych, wpływa na stabilność nici DNA i RNA, uczestniczy w procesach naprawy DNA. Dodatkowo przyczynia się do kontrolowania aktywność enzymów uczestniczących w przemianach metabolicznych. 

Po drugie magnez jest bardzo istotnym pierwiastkiem dla naszego układu nerwowego. Wspiera on prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, a jego niedobór powodować może nadpobudliwość nerwową. Ponadto poprawia pamięć i koncentrację, usprawnia pracę „szarych komórek”, działa uspokajająco. Ma także korzystny wpływ na chorych cierpiących na ADHD. Do tego jest niezwykle istotnym elementem w zapobieganiu depresjom, a pierwsze wzmianki o jego pozytywnym działaniu u pacjentów cierpiącym na tę chorobę pojawiły się prawie sto lat temu.  Jony magnezowe regulują bowiem receptory NMDA, które są częścią głównego układu pobudzającego w mózgu – układu kwasu glutaminowego, a ta regulacja przyspiesza efekt przeciwlękowy i przeciwstresowy.

A jak magnez działa na nasze serce i układ krążenia?

Otóż przyczynia się on do obniżenia przewodnictwa i pobudliwości mięśnia sercowego, przez co przeciwdziała jego niedotlenieniu. Wykazuje wpływ antyarytmiczny oraz bierze udział w normowaniu ciśnienia krwi. Niektóre publikacje sugerują również, iż pierwiastek ten zapobiega powstawaniu i rozwojowi zmian miażdżycowych, a dodatkowo działa antyagregacyjnie. Mamy zatem zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej, jak i udaru mózgu u osób z prawidłowym stężeniem jonów magnezowych we krwi.

Kiedy jeszcze prawidłowy poziom magnezu w naszym organizmie odgrywa istotną rolę?

Jego skuteczność potwierdzono w leczeniu migrenowego bólu głowy i zespole przewlekłego zmęczenia. Wpływa on na gospodarkę hormonalną oraz prawidłowy rozwój oraz mineralizację kości. Magnez jest zatem istotny nie tylko dla dzieci, u których układ kostny dopiero się kształtuję, ale także dla osób starszych walczących z osteoporozą. To jednak nie wszystko. Jego rola w działaniu układu immunologicznego sprawia, że powstrzymuje on stany zapalne i reakcje alergiczne.

Jak więc rozpoznać czy potrzebujemy dodatkowej porcji jonów magnezowych?

W przypadku niedoborów magnezu pojawiają się wahania nastroju, niepokój, nadpobudliwość i bóle głowy, problemy z koncentracją oraz drżenia i skurcze mięśni, uczucie mrowienia w kończynach, kołatanie serca. Większa podatność na stres.

Zatem aby być w formie i wygrywać codzienną walkę ze stresem warto uzupełniać poziom magnezu. Najlepiej wybrać odpowiednią, łatwo przyswajalną formę np.: cytrynian, węglan, mleczan, taurynian, jabłczan lub chelat magnezu.

Bibliografia:

  1. Halina Szymczyk: Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu; 217FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2016; 9: 217-223
  2. Mateusz Gortat: Biodostępność magnezu i jego rola wprawidłowym funkcjonowaniu organizmu; http://laboratoria.net/artykul/20597.html
  3. Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski: Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka; nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6, s: 447-459

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked