POKRZYWA INDYJSKA W WALCE ZE ZBĘDNYMI KILOGRAMAMI

            Egzotyczną kuzynką naszej dobrze wszystkim znanej pokrzywy jest pokrzywa indyjska zwana czasem „indyjską szałwią”.

Pokrzywa indyjska naturalnie występuje na obszarach subtropikalnych, jednak ze względu na swój wygląd często hoduje się ją jako doniczkową roślinę ozdobną.  W medycynie ajurwedyjskiej nazywana jest Makandi lub Mayani i polecana w chorobach układu pokarmowego, oddechowego oraz moczowego. Surowcem farmaceutycznym wykorzystywanym ze względu na obecność forskoliny są korzenie oraz ziele pokrzywy indyjskiej. Forskolina z pokrzywy indyjskiej jest związkiem należącym do grupy diterpenów i zdobywa coraz większą popularność dzięki właściwościom odchudzającym.

            Forskolina w naszym organizmie aktywuje enzym cyklazę adenylową biorącego udział w syntezie  cAMP pełniącego funkcję przekaźnika komórkowego pośredniczącego w działaniu wielu hormonów. W chorobach takich jak astma, nadciśnienie, łuszczyca czy otyłość zaobserwowano spadek poziomu wewnątrzkomórkowego cAMP. Dlatego przypuszcza się, iż forskolina hamuje proces zapalny oraz ból, pobudza pracę tarczycy, poprawia krążenie i odżywienie mięśnia sercowego, nasila lipolizę, a także pobudza trzustkę do produkcji insuliny.

            Jaki jest więc wpływ pokrzywy indyjskiej na naszą sylwetkę?

U osób z otyłością wykazano mniejszą aktywność wcześniej opisanego cAMP w komórkach tłuszczowych w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała. Aktywacja cyklazy adenylowej przez forskolinę i wzrost stężenia cAMP prowadzi do wywołania procesu lipolizy czyli procesu rozkładu tkanki tłuszczowej. Pokrzywa indyjska wpływa więc pozytywnie na pracę tarczycy co przyspiesza metabolizm i przemianę materii. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, iż forskolina nasila działanie enzymu – hormonozależnej lipazy – uwalniającego zapasy tłuszczu i kierującego go do mięśni gdzie jest wykorzystywany jako źródło energii. Dlatego też przy stosowaniu preparatów z pokrzywy indyjskiej połączyć je należy z aktywnością fizyczną.

            Jakie inne korzyści przynosi stosowanie suplementów diety z pokrzywy indyjskiej?

Otóż prowadzone badania pokazały, że obniża ona ciśnienie krwi i hamuje zlepianie się oraz odkładanie płytek krwi w naczyniach krwionośnych. Rozszerza naczynia krwionośne. Ciekawy jest także fakt zmniejszania ciśnienia wewnątrzgałkowego, a to ma korzystny wpływ u chorych z jaskrą. Poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i funkcjonowanie lewej komory serca.

            Forskolina wykazuje również aktywność przeciwdrobnoustrojową w stosunku do bakterii wywołujących zakażenia górnych dróg oddechowych, ale i szczepów odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Warto więc rozważyć stosowanie pokrzywy indyjskiej przez osoby z problemami dermatologicznymi. Choć nie zostało to jeszcze potwierdzone to niezwykle obiecujące są także pojawiające się doniesienia o łagodzeniu objawów łuszczycy.

            Te działanie to jednak nie wszystko. Pokrzywa indyjska usprawnia pracę wątroby oraz powoduje wzrost jej masy. Zwiększa produkcję testosteronu, pozytywnie wpływa na potencję, poprawia ruchliwość oraz żywotność plemników. Dlatego obok selenu może stanowić cenny dodatek dla par starających się o potomstwo. W medycynie dalekiego wschodu powszechnie stosuję się ją również jako lek wykrztuśny. Co więcej Forskolina rozkurcza mięśnie gładkie dróg oddechowych i poprawia funkcje oddechowe u chorych na astmę.

Pokrzywa indyjska ma także niezwykłe właściwości i szeroką aktywność farmakologiczną. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się jej stosować u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, przed planowanymi zabiegami, u kobiet w ciąży oraz osób z chorobą wrzodową żołądka.

Bibliografia:

  1. Justyna Baraniak: Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii Briq) – właściwości biologiczne i aktywność terapeutyczna; Postępy Fitoterapii 2016; 17(3): 208-212
  2. C.Kavitha, K. Rajamani, E. Vadivel: Coleus forskohlii: A comprehensive review on morphology, phytochemistry and pharmacological aspects; ournal of Medicinal Plants Research, Vol. 4(4) pp. 278-285, 18 February, 2010

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked