ZAPALENIE ZATOK – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie, znajdujące się w obrębie czaszki. Są one wyściełane cienką warstwą błony śluzowej i za pomocą otworów zwanych ujściami zatok połączone z jamą nosową.

Ich funkcja nie jest do końca poznana, jednak przyjmuje się, że mają istotny wpływ na ogrzewanie i nawilżanie wdychanego przez nos powietrza, a także wyrównywanie różnicy ciśnień podczas oddychania. Ponadto pełnią funkcję ochronną oraz termoizolacyjną dla mózgoczaszki i oczodołów. Na co dzień nie przywiązujemy wagi do pracy naszych zatok, jednak czasem w wyniku infekcji lub podrażnienia, struktury te wypełniają się śluzem i dochodzi do nieprzyjemnego stanu zapalnego.

Zapalenie zatok rozwija się z powodu:  


-zaburzenia ich drenażu i wentylacji w następstwie zakażeń,

-alergii

-zmian w budowie anatomicznej bocznej ściany jamy nosa np. skrzywionej przegrody nosowej.

Zapalenie zatok objawia się uporczywym, obfitym katarem, uczuciem ucisku i rozpierania w obrębie twarzy, obrzękiem oczu oraz silnym, tępym bólem głowy. Wystąpić może również gorączka oraz kaszel, będący następstwem podrażnienia tylnej ściany gardła przez spływającą gęstą wydzielinę.

W ostatnich latach coraz więcej osób skarży się na nawracające problemy z zatokami.

W większości sięgamy po dostępne w aptekach popularne leki zawierające połączenie niesteroidowego leku przeciwzapalnego – ibuprofenu z pseudoefedryną, która zmniejsza obrzęk i ilość produkowanej wydzieliny. Pamiętać należy jednak, iż możemy je stosować jedynie doraźnie, a najskuteczniejszą metodą walki z chorobą jest profilaktyka.
Najczęściej zapalenie zatok wiąże się z częstymi, nawracającymi infekcjami. Warto wtedy wzmocnić naszą odporność stosując preparaty z jeżówką lub aloesem, które silnie stymulują nasz układ immunologiczny. Bardzo dobrze sprawdzają się również środki z czosnkiem, betaglukanem czy laktoferyną. Co więcej, do zaostrzenia stanów zapalnych doprowadzić mogą niedobory składników pokarmowych. Dlatego też, osoby podatne na infekcje powinny dodatkowo suplementować witaminy i minerały.

Jeśli jednak nie uda nam się uchronić przed chorobą i jej powikłaniami, pamiętajmy, że samo leczenie doraźne nie wystarczy.

Po pierwsze przywrócić należy prawidłowe funkcje zatok i oczyścić je z zalegającej wydzieliny. Stosować możemy w tym celu preparaty ziołowe zawierające m. in. goryczkę, pierwiosnek, bez czarny, werbenę oraz dziewannę, wykazujące wielokierunkowe działanie zarówno w początkowym stadium, jak i podczas antybiotykoterapii. Odblokowują one nos oraz ujścia zatok, uwalniając od bólu i ucisku.

Znakomicie sprawdzają się także inhalacje.

Do ich wykonania użyć możemy olejków eterycznych (lawendowego, eukaliptusowego, miętowego, z drzewa herbacianego), mieszanek ziołowych zawierających rumianek, tymianek, miętę, szałwię oraz skrzyp lub specjalnych soli leczniczych (MeineBase, mgiełka solankowa). Jest to bezpieczny i skuteczny sposób dający natychmiastową ulgę.

zawierające m. in. goryczkę, pierwiosnek, bez czarny, werbenę oraz dziewannę, wykazujące wielokierunkowe działanie zarówno w początkowym stadium, jak i podczas antybiotykoterapii. Odblokowują one nos oraz ujścia zatok, uwalniając od bólu i ucisku.

Znakomicie sprawdzają się także inhalacje. Do ich wykonania użyć możemy olejków eterycznych (lawendowego, eukaliptusowego, miętowego, z drzewa herbacianego), mieszanek ziołowych zawierających rumianek, tymianek, miętę, szałwię oraz skrzyp lub specjalnych soli leczniczych (MeineBase, mgiełka solankowa). Jest to bezpieczny i skuteczny sposób dający natychmiastową ulgę.

Ponadto, znaczącą rolę odgrywa nasza dieta. Niezwykle ważna jest odpowiednia proporcja spożywanych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-6 biorą udział w produkcji hormonów prozapalnych, a kwasy tłuszczowe omega-3, hamują proces zapalny i redukują wytwarzanie histaminy.

Warto sięgnąć po bogaty w kwasy omega-3 olej lniany i rzepakowy oraz oleje rybne.

Pomocne będą również silne przeciwutleniacze -flawonoidy i witamina C.

Warto sięgnąć po bogaty w kwasy omega-3 olej lniany i rzepakowy oraz oleje rybne.

Pomocne będą również silne przeciwutleniacze -flawonoidy i witamina C.

Kwas askorbinowy (witamina C) tłumi działanie histaminy odpowiedzialnej za reakcje uczuleniowe, a flawonoidy hamują jej syntezę i wykazują właściwości przeciwzapalne, co jest istotne zwłaszcza dla osób z objawami zapalenia zatok na tle alergicznym.

Warto również zadbać o prawidłowe nawilżenie błony śluzowej nosa używając roztworów soli fizjologicznej lub wody morskiej, przyjmować duże ilości płynów, jak również płukać zatoki.


Jeśli jednak objawy nie ustępują, towarzyszy im krwista wydzielina i stają się one niepokojące – występuje wysoka gorączka, obrzęk powiek, bóle gałek ocznych z wrażeniem paraliżu, wymioty, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. prof. dr hab. med. Antoni Krzeski, lek. Paweł Szwedowicz; Zapalenie zatok przynosowych- klasyfikacja i definicje; Magazyn otorynolaryngologiczny SUPLEMENT IX CZERWIEC 2006
  2. Eliza Maria Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok, Fitoterapia i leki roślinne, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007
  3. Uzdrawiająca moc witamin minerałów i ziół, A. Bernat (red.)Readers Digest 2000
  4. Paul Rutter; Opieka farmaceutyczna Objawy, rozpoznanie i leczenie; Wrocław: Elsevier Urban & Partner 2006

 5. Andrzej Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Kraków: Medycyna praktyczna 2010

 6, Edward Bańkowski, Biochemia podręcznik dla studentów uczelni medycznych, Wrocław: Elsevier Urban & Partner 2009

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked