CHROŃMY SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM

Słońce wpływa na nasz nastrój.

Nasila również syntezę aktywnej formy witaminy D3, która bierze udział w mineralizacji kości i zębów, pomaga w zwalczaniu chorób skóry takich jak trądzik, łuszczyca czy łupież. Witamina ta normalizuje także ciśnienie krwi oraz wspiera obniżanie poziomu cukru u diabetyków, pobudzając wydzielanie insuliny przez komórki trzustki.

Ponadto promienie słoneczne hamują rozwój drobnoustrojów i zwiększają odporność na czynniki zakaźne. Niestety jednak ekspozycja na słońce niesie za sobą również wiele zagrożeń, dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona naszej skóry oraz umiar i rozwaga podczas kąpieli słonecznych. Dlaczego? Otóż promieniowanie UV odpowiada za oparzenia, fotouczulenia, zaburzenia pigmentacji i przyspiesza starzenie się skóry. Może także uszkadzać DNA komórek prowadząc do rozwoju nowotworów skóry.

Co więc możemy zrobić, aby ustrzec się przed negatywnym działaniem słońca? Oczywiście jednocześnie korzystając jego cennych właściwości?

Przede wszystkim:

  • unikajmy opalania w godzinach największej intensywności światła słonecznego
  • nie zapominajmy o nakryciu głowy
  • pamiętajmy o okularach słonecznych ze specjalnym filtrem.
  • stosujmy odpowiednio dobrane kosmetyki o działaniu fotoprotekcyjnym i jego prawidłową aplikację. Preparaty należy nakładać regularnie co dwie godziny pamiętając o uszach, karku i stopach. 
Filtry przeciwsłoneczne podzielić możemy zatem na dwie grupy – fizyczne (mineralne) oraz chemiczne.

Filtry fizyczne tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną i odbijają promieniowanie z całego zakresu długości fal, chroniąc nas przed promieniowaniem UVB oraz częściowo UVA. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie tlenek cynku i tlenek tytanu. Produkty z ich zawartością zalecane są dla niemowląt, małych dzieci oraz osób o wrażliwej, skłonnej do alergii skórze. 

Filtry chemiczne natomiast w zależności od budowy i spektrum działania zapewniają ochronę przeciwsłoneczną zarówno UVA i UVB. Wnikają one w powierzchniowe warstwy naskórka i absorbują energię pochodzącą z promieniowania słonecznego. Są to oktokrylen, benzofenony, pochodne fenylobenzotriazolu (Mexoryl® XL, Tinosorb®, Tinosorb® S), pochodne dibenzoilometanu (Parsol 1789®), metylowa pochodna benzylidenokamfory (Mexoryl SX®). Związki te nie przekraczają bariery skóry właściwej, nie przenikają do krążenia ogólnego i przechodzą odpowiednie testy toksykologiczne.
Najczęściej wykorzystuje się mieszaniny obu rodzajów filtrów, aby zapewnić największą ochronę i bezpieczeństwo.

Najbardziej korzystne dla zdrowia jest oczywiście korzystanie z kosmetyków zawierających naturalne filtry przeciwsłoneczne. W produktach przeciwsłonecznych, które zawierają filtry naturalne znajduje się.: kit pszczeli – zawierający kwas kofeinowy, kumarowy, ferulinowy i benzoesowy zdolne do pochłaniania promieni UVA i UVB; wyciąg z aloesu (aloina) oraz orzecha (naftochinon).

Jednakże odpowiednio dobrane kosmetyki to nie wszystko.

Szczególną rolę w ochronie przeciwsłonecznej odgrywają związki wychwytujące wolne rodniki tlenowe, które zapobiegają odległym skutkom promieniowania UVA:

-fotostarzeniu,

-odczynom fototoksycznym i fotoalergicznym,

-nowotworom skóry

Do związków wychwytujących wolne rodniki tlenowe należą: witamina E, β-karoten,likopen, flawonoidy.

Chronią one komórki przed negatywnym wpływem aktywnych form tlenu niszczeniem włókien kolagenowych i degradacją struktury skóry. 

Dostarczanie tych związków do organizmu w odpowiedniej ilości znacznie obniży ryzyko wystąpienia nowotworu.

Skóra jest największym narządem naszego ciała i jednocześnie najbardziej narażonym na negatywny wpływ środowiska zewnętrznego. Dbajmy więc o jej kondycję i bezpieczeństwo.

Bibliografia:

  1. Beata Stanisz; Ochrona skóry przed negatywnymi skutkamipromieniowania UV; Farm Pol, 2009, 65(5): 363-368
  2. Sergio Schalka,Vitor Manoel Silva dos Reis; Sun protection factor: meaning and controversie;s; An Bras Dermatol. 2011;86(3):507-15
  3. Natural Sunscreen Agents; Priyanka Kantivan Goswami, Mayuri Samant, Rashmi Srivastava; Sch. Acad. J. Pharm., 2013; 2(6):458-463
  4. Uzdrawiająca moc witamin minerałów i ziół, A. Bernat (red.)Readers Digest 2000
  5. Lycopene and cancer; Derya HOPANCI BIÇAKLI, Rüçhan USLU; Türk Onkoloji Dergisi 2012;27(2):93-97

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked